AMD Ryzen 3 2300X – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
To czterordzeniowy procesor o taktowaniu bazowym 3,50 GHz, który doskonale sprawdza się w domach przy codziennym zastosowaniu. Dużą zaletą jest również dla AMD Ryzen 3 2300X z pewnością będzie też cena modelu, która nie jest niestety obecnie znana. Zakładamy jednak, że nie powinna przekraczać 500 złotych. Ryzen 3 1300x vs 2300X różnią się jedynie taktowaniem. Nie zmieniono wielkości pamięci L3 czy TDP.
Polecane procesory AMD
AMD Ryzen 3 2300X – specyfikacja
AMD Ryzen 3 2300X – zastosowanie
To następca znanego i popularnego AMD Ryzen 3 1300X. Głównym zastosowaniem tego procesora jest użytek domowy. Bez problemu poradzi sobie z obsługą poczty, przeglądarki internetowej czy odtwarzacza filmów. Jeśli szukamy taniego, ale dobrze sprawującego się układu, to Ryzen 3 2300X będzie wyborem idealnym.
Powinien również zadowolić część graczy. Ci profesjonalni, którzy dodatkowo potrzebują uruchamiać streaming i liczą każdą klatkę, z pewnością będą szukać czegoś droższego i wydajniejszego. Z tym modelem jednak bez trudu uruchomimy takie gry komputerowe jak:
- Wiedźmin 3,
- Deus Ex: Mankind Divided,
- Total War: Warhammer.
Trzeba jednak uważać na maksymalne detale graficzne, by rozgrywka była płynna. Nie radzimy również uruchmiać dodatkowo wielu procesów.
Z pewnością jednak nie jest to układ do wykonywania skomplikowanych obliczeń numerycznych wielowątkowych czy uruchamiania stacji wirtualnych. Renderowanie skomplikowanych obrazów 3D zajmie nieco czasu, jeśli więc będziemy musieli Ryzena 3 2300X do tego wykorzystać, uzbrójmy się w dużą dawkę cierpliwości.
AMD Ryzen 3 2300X – wydajność
Z pewnością wydajność tego Ryzena nie może być porównywana z wydajnością, jaką osiągają Threadrippery. Nie jest to jednak ta półka cenowa. Ryzen będzie konkurował z Intel Core i3 i z Intel Core i5 siódmej, może ósmej generacji.
Dla Ryzena 3 2300X benchmark Cinebench R15 pokazuje wynik 560 punktów dla Multi-Core. Są to jednak nieoficjalne pomiary. Nie znamy wyników dla trybu Single-Core. Oznacza to, że faktycznie jest to tańsza odpowiedź czerwonych na procesory i3 czy i5.
Ryzen 3 2300X w Passmarku z kolei osiąga 8547 punktów, co również potwierdza wyniki pozostałych benchmarków. Musimy jednak pamiętać o oznaczeniu X przy nazwie procesora. Oznacza ono, że możemy skorzystać z funkcji XFR, która zapewnia nam nawet kilkaset dodatkowych megaherców po podkręceniu.
AMD Ryzen 3 2300X – porównanie z innymi modelami
Porównajmy ze sobą Ryzen 3 2300X vs i3 8100, który uważany jest chyba za jednego z największych konkurentów opisywanego modelu, choć dzieli je prawie rok. Warto też sprawdzić, jak układ wypada przy swoim nieco nowszym kuzynie.
Jeśli porównywać wydajność procesorów o takiej samej liczbie rdzeni, procesory Intel zawsze rozłożą procesory AMD na łopaki. Tak też się stało w pojedynku Ryzen 3 2300X vs i3 8100. Warto jednak zauważyć, że u czerwonych mamy do dyspozycji jeszcze tryb turbo i dodatkowe podkręcanie ze względu na technologię XFR. Różnicę zauważymy również w cenie. Intel jest z reguły ponad 25% droższy. Ciekawie się jednak prezentuje porównanie Ryzen 3 2200G vs 2300X. W tym przypadku również mamy rok różnicy w wydaniu układu, ale wyniki wydajnościowe wcale nie są dużo wyższe. Musimy jednak przyznać, że model 2200G posiada wbudowaną jednostkę graficzną.
AMD Ryzen 3 2300X – w jakich komputerach?
Procesor nie należy do najwyższej półki i obecnie ma status bardziej niskobudżetowego układu. Warto wykorzystać tę zaletę i zbudować na nim zestaw całkiem dobry, a przede wszystkim tani.
Standardowo do tego typu Ryzenów proponuje się płytę MSI B350M GAMING PRO, ale możemy też wykorzystać tańszego Asusa PRIME A320M-K. Do zastosowań domowych wystarczy karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB, ale jeśli chcemy mieć pewność, że bez problemów zagramy w ulubioną grę, bezpieczniej będzie zainwestować w Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB.
Jako kości pamięci RAM możemy wybrać Corsair Vengeance LPX DDR4 16 GB o częstotliwości 3000 MHz lub nieco droższą o wyższym taktowaniu. Cena takiego zestawu wraz z niewymienionymi tu komponentami nie powinna przekroczyć 2,5 tysiąca złotych.
Znajdziesz w Morele
Obudowy - Zasilacze Deepcool - Płyty główne - Dyski SSD - AMD Ryzen 5
Komentarze (0)